PDA

View Full Version : 2011-2012 NCHAMIACMCHA Pick Em' Week 14 *(Hockey Week Friday-Thursday)*



StoutHockeyFan44
02-06-2012, 12:09 PM
As always, Thank you for Highlighting your picks in bold – great help in scoring.

Please note that Week 3 will be the LAST week to join the Pick'em to be considered for the Annual Championship, everyone is still encouraged to make their predictions, it’s still a great chance to show off those psychic skills.

Scoring for this season:
2 points for a win
1 point for a tie
0 points for a loss
4 points for a correctly picked tie - please highlight both teams

All times are Eastern - picks/edits must occur prior to game time.


Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

Standings for Week 13:



MW49 353
LakerFan11 343
AVFC 339
oldguard 330
Stouthockeyfan44 329
UCBadger 329
jabber811 329
Norm1909 323
NorthernLite 317
Ozz 300
thatswhatshesaid 294
Sonny 293
PuckWatcher 247
NUProf 219
FALCONANNOUNCER 217

StoutHockeyFan44
02-06-2012, 12:14 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

thatswhatshesaid
02-06-2012, 12:37 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

NorthernLite
02-06-2012, 01:10 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI TIE
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

Cheese4ever
02-06-2012, 01:28 PM
Northern - you missed a thursday game - St. Norbert - Stevens Point

Cheese4ever
02-06-2012, 01:29 PM
I meant to say stouthockeyfan sorry

StoutHockeyFan44
02-06-2012, 01:45 PM
I meant to say stouthockeyfan sorry

Cheese4ever, that game is in Week 13's picks, now that we changed the format to cover Friday-Thursday.

Ozz
02-06-2012, 02:40 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

Sonny
02-06-2012, 06:06 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

oldguard
02-07-2012, 03:25 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

LakerFan11
02-07-2012, 06:44 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

jabber811
02-07-2012, 11:11 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
8pm Finlandia @ Lawrence
8pm Concordia (MN) @ Hamline
8pm UW-Stout @ St. Norbert
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire
805pm Bethel @ Augsburg
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls
830pm St. John's @ St. Olaf
9pm Northland @ Marian

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian
330pm Finlandia @ Lawrence
5pm Northland @ Marian
8pm Augsburg @ Bethel
8pm Concordia (MN) @ Hamline
8pm St. Olaf @ St. John's
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
805pm UW-Superior @ UW-River Falls
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's

norm1909
02-09-2012, 11:26 AM
Friday, February 10th

7:00pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8:00pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8:00pm Finlandia @ Lawrence MC
8:00pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8:00pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8:00pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
8:05pm Bethel @ Augsburg MI
8:05pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
8:05pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
8:30pm St. John's @ St. Olaf MI
9:00pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3:00pm Concordia (WI) @ Adrian MC
3:30pm Finlandia @ Lawrence MC
5:00pm Northland @ Marian MC
8:00pm Augsburg @ Bethel MI
8:00pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8:00pm St. Olaf @ St. John's MI
8:00pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8:00pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
8:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
8:05pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
8:30pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8:00pm Bethel @ St. John's MI

MW49
02-09-2012, 12:33 PM
Friday, February10th
7:00pm- Concordia (WI) @ ADRIAN MC
8:00pm- M. S. O. E. @ Lake Forest MC
8:00pm- Finlandia @ LAWRENCE MC
8:00pm- Concordia (MN) @ HAMLINE MI
8:00pm- UW- Stout @ ST. NORBERT NH
8:00pm- UW- SUPERIOR @ UW- Eau Claire NH
8:05pm- Bethel @ AUGSBURG MI
8:05pm- St. Mary's @ GUSTAVUS ADOLPHUS MI
8:05pm- St. Scholastica @ UW- RIVER FALLS NH
8:30pm- St. John's @ ST. OLAF NH
9:00pm- Northland @ MARIAN MC

Saturday, February 11th
3:00pm- Concordia (WI) @ ADRIAN MC
3:30pm- Finlandia @ LAWRENCE MC
5:00pm- Northland @ MARIAN MC
8:00pm- AUGSBURG @ Bethel MI
8:00pm- Concordia (MN) @ HAMLINE MI
8:00pm- ST. OLAF @ St. John's MI
8:00pm- ST. SCHOLASTICA @ UW- Eau Claire NH
8:00pm- UW- Stout @ UW- STEVENS POINT NH
8:05pm- Lake Forest @ M. S. O. E. MC
8:05pm- UW- Superior @ UW- RIVER FALLS NH
8:30pm- GUSTAVUS ADOLPHUS @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th
8:00pm- Bethel @ ST. JOHN'S MI

UCBadger
02-10-2012, 12:46 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI

AVFC
02-10-2012, 04:35 PM
Friday, February 10th

7pm Concordia (WI) @ Adrian MC
8pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest MC
8pm Finlandia @ Lawrence MC
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm UW-Stout @ St. Norbert NH
8pm UW-Superior @ UW-Eau Claire NH
805pm Bethel @ Augsburg MI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
805pm St. Scholastica @ UW-River Falls NH
830pm St. John's @ St. Olaf MI
9pm Northland @ Marian MC

Saturday, February 11th

3pm Concordia (WI) @ Adrian MC
330pm Finlandia @ Lawrence MC
5pm Northland @ Marian MC 4-4 tie
8pm Augsburg @ Bethel MI
8pm Concordia (MN) @ Hamline MI
8pm St. Olaf @ St. John's MI
8pm St. Scholastica @ UW-Eau Claire NH
8pm UW-Stout @ UW-Stevens Point NH
805pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. MC
805pm UW-Superior @ UW-River Falls NH
830pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI

Thursday, February 16th

8pm Bethel @ St. John's MI