PDA

View Full Version : 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 10



Pages : [1] 2

norm1909
01-09-2010, 06:15 PM
Please CLEARLY identify your picks (i.e. highlight the team you pick to win, or predict a score (no extra points given though), or use Team A @ Team B – Winning Team). Highlighting preferred.

Rules are simple – pick the winning team for each match up, 2 points should your team win, 1 point for a tie (of course if you predict a tie and a tie occurs, you get 2 points).

All picks must be posted by the start of the first game on each given night - any posts/EDITS after the EARLIEST game start will VOID all picks for that night.

This week's games:

Tuesday, January 12:

FINAL: St. Scholastica 13 @ Northland 1

Friday, January 15:

FINAL: Adrian 7 @ Milwaukee S. E. 1
FINAL: Finlandia 4 @ Lawrence 4 - Tie
FINAL: St. Norbert 3 @ Wis-Eau Claire 2
FINAL: St. Thomas 4 @ Concordia (MN) 5
FINAL: St. Olaf 5 @ Saint Mary's 2
FINAL: Wis-River Falls 5 @ St. Scholastica 0
FINAL: Augsburg 2 @ Gustavus Adolphus 6
FINAL: Marian 10 @ Northland 2
FINAL: Bethel 0 @ Hamline 6
FINAL: Concordia (WI) 3 @ Lake Forest 8
FINAL: Wis-Stout 4 @ Wis-Superior 3

Saturday, January 16:

FINAL: St. Thomas 4 @ Concordia (MN) 4 - Tie
FINAL: Adrian 5 @ Milwaukee S. E. 2
FINAL: Marian 10 @ Northland 2
FINAL: Finlandia 3 @ Lawrence 4
FINAL: St. Norbert 1 @ Wis-Eau Claire 5
FINAL: Hamline 3 @ Bethel 2
FINAL: Saint Mary's 1 @ St. Olaf 4
FINAL: Wis-River Falls 5 @ St. Scholastica 5 - Tie
FINAL: Wis-Stout 5 @ Wis-Superior 2
FINAL: Gustavus Adolphus 3 @ Augsburg 2
FINAL: Lake Forest 5 @ Concordia (WI) 5 - Tie


**> Standings will go here <*

Note, I am on the road this week (no printer), but hope to be caught up before this weekend.

LakerFan11
01-09-2010, 11:53 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

SNC23PRIDE
01-10-2010, 02:16 PM
This week's games:

Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

*Friday/Saturday picks coming later

NorthernLite
01-10-2010, 02:44 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior tie

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

SNChockey
01-10-2010, 07:10 PM
Tuesday, January 12:
7:05 pm St. Scholastica @ Northland

*Rest of the picks to follow later this week...

oldguard
01-10-2010, 11:09 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

MW4Bucky&SNC
01-11-2010, 01:17 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel - TIE
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

joeyc3402
01-11-2010, 01:46 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E. - Adrian
7:00 pm Finlandia @ Lawrence - Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire - St. Norbert
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN) - St. Thomas
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's - St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica - St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus - Gustavus
7:05 pm Marian @ Northland - Marian
7:15 pm Bethel @ Hamline - Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest - Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior - Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN) - St. Thomas
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E. - Adrian
3:05 pm Marian @ Northland - Marian
4:00 pm Finlandia @ Lawrence - Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire - St. Norbert
7:00 pm Hamline @ Bethel - Hamline
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf - St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica - River Falls
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior - Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg - Gustavus
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI) - Lake Forest

jacketfan_2002
01-11-2010, 04:49 PM
Tuesday, January 12
7:05 pm St. Scholastica @ Northland.......................CSS 5-1

Friday, January 15
7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E..............................Adrian 3-1
7:00 pm Finlandia @ Lawrence.................................. Law 3-2
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire........................ SNC 4-0
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)....................... STT 2-1
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's.................................STO 4-3
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica....................CSS 2-1
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus...................... GAU 3-1
7:05 pm Marian @ Northland......................................Mar ian 4-2
7:15 pm Bethel @ Hamline ....................................... Hamline 5-2
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest ....................... LFC 4-3
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior ............................. UWS 3-2OT

Saturday, January 16
2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN) ........................STT 3-2
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E................................Adrian 4-2
3:05 pm Marian @ Northland.......................................Ma rian 5-0
4:00 pm Finlandia @ Lawrence ...................................Law 3-0
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire .........................SNC 4-2
7:00 pm Hamline @ Bethel..........................................Ha mline 6-2
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf...................................STO 2-1
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica......................CSS 3-2OT
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior ...............................UWS 4-2ENG
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg......................... GAU 4-3
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI) .......................... LFC 4-2

outlaw88
01-11-2010, 04:51 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland


More picks later.:)

LakerintheBrook
01-12-2010, 02:01 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

norm1909
01-12-2010, 04:00 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior tie

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

Wormser-PointRC
01-12-2010, 04:58 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

UCBadger
01-12-2010, 06:11 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland


More picks later. Have a church budget meeting tonight (so I can't go to the Aud to watch hockey, drink beer and eat things that are bad for you.....:( )

jabber811
01-12-2010, 07:29 PM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland

More later tonight

CARDS_rule_the_Burgh
01-12-2010, 10:37 PM
Tuesday, January 12:

<strike>7:05 pm St. Scholastica @ Northland</strike> Well, that's gonna hurt...

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

bossman
01-12-2010, 11:35 PM
This week's games (Week 10)

Friday, January 15

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

jabber811
01-13-2010, 12:27 AM
Tuesday, January 12:

7:05 pm St. Scholastica @ Northland - Already picked on Tuesday

Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

AVFC
01-13-2010, 03:16 PM
Friday, January 15:

7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:

2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)

SNChockey
01-13-2010, 08:32 PM
Friday, January 15:
7:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
7:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
7:00 pm St. Olaf @ Saint Mary's
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Augsburg @ Gustavus Adolphus
7:05 pm Marian @ Northland
7:15 pm Bethel @ Hamline
7:30 pm Concordia (WI) @ Lake Forest
7:35 pm Wis-Stout @ Wis-Superior

Saturday, January 16:
2:00 pm St. Thomas @ Concordia (MN)
3:00 pm Adrian @ Milwaukee S. E.
3:05 pm Marian @ Northland
4:00 pm Finlandia @ Lawrence
7:00 pm St. Norbert @ Wis-Eau Claire
7:00 pm Hamline @ Bethel
7:00 pm Saint Mary's @ St. Olaf
7:05 pm Wis-River Falls @ St. Scholastica
7:05 pm Wis-Stout @ Wis-Superior
7:05 pm Gustavus Adolphus @ Augsburg
7:30 pm Lake Forest @ Concordia (WI)