PDA

View Full Version : 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 6



Pages : [1] 2

norm1909
11-29-2009, 09:51 PM
Please CLEARLY identify your picks (i.e. highlight the team you pick to win, or predict a score (no extra points given though), or use Team A @ Team B – Winning Team). Highlighting preferred.

Rules are simple – pick the winning team for each match up, 2 points should your team win, 1 point for a tie (of course if you predict a tie and a tie occurs, you get 2 points).

All picks must be posted by the start of the first game on each given night - any posts/EDITS after the EARLIEST game start will VOID all picks for that night.

This week's games:

Tuesday, December 1:
FINAL: Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
FINAL: Adrian @ Concordia (WI)
FINAL: St. Scholastica @ St. Norbert
FINAL: Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
FINAL: Augsburg @ St. John's
FINAL: Bethel @ Concordia (MN)
FINAL: Hamline @ St. Olaf - Tie
FINAL: Gustavus Adolphus @ St. Thomas
FINAL: Saint Mary's @ Wis-River Falls
FINAL: Finlandia @ Northland
FINAL: Milwaukee S. E. @ Lake Forest
FINAL: Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
FINAL: Adrian @ Concordia (WI)
FINAL: Bethel @ Concordia (MN) - OT
FINAL: Finlandia @ Northland
FINAL: St. Scholastica @ St. Norbert
FINAL: St. John's @ Augsburg
FINAL: St. Thomas @ Gustavus Adolphus
FINAL: Lake Forest @ Milwaukee S. E.
FINAL: St. Olaf @ Hamline
FINAL: Wis-Eau Claire@ Wis-Stout. - Tie
FINAL: Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Updated through Saturday, December 5 (with the help of SNChockey)

1. SNChockey - 182 (26 points on the weekend)
2. outlaw88 - 178 (22 points on the weekend)
2. CARDS rule the Burgh - 178 (22)
3. AVFC - 176 (24)
3. Wormser-PointRC - 176 (28)
3. LonelyStoutFan - 176 (28)
4. Jacket Maverick - 173 (20)
5. LakerFan11 - 172 (22)
6. SNC23PRIDE - 170 (26)
6. norm1909 - 170 (24)
6. UCBadger - 170 (26)
6. jabber811 - 170 (24)
6. oldguard - 170 (28)
6. LakerintheBrook - 170 (22)
7. jacketfan 2002 - 168 (20)
8. joeyc3402 – 166 (22)
8. powerofyellowandblack - 166 (22)
9. MW4Bucky&SNC – 164 (22)
10. NorthernLite – 158 (26)
11. bossman – 152 (26)
12. BulldogProf – 97
13. pointfan2 - 56
14. Fritz62 - 29
15. AlumnaUWS - 17
15. gojackets – 17
16. hockeyphan – 15

NorthernLite
11-29-2009, 10:31 PM
This week's games:


Friday, December 4:

7:00pm St. Scholastica @ St. Scholastica

If this was the Last Person Standing thread, I'd take St Scholastica in this one !!:p :D

norm1909
11-29-2009, 10:53 PM
If this was the Last Person Standing thread, I'd take St Scholastica in this one !!:p :D

To many Saints :p ;) - Good catch! :o

LonelyStoutFan
11-29-2009, 11:10 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

LakerFan11
11-29-2009, 11:40 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

SNC23PRIDE
11-30-2009, 07:28 AM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

MW4Bucky&SNC
11-30-2009, 09:40 AM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

CARDS_rule_the_Burgh
11-30-2009, 10:35 AM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt

NorthernLite
11-30-2009, 12:14 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN) Tie
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt. Tie

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

joeyc3402
11-30-2009, 12:57 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel - River Falls

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI) - Adrian
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert - St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire - Stout
7:00pm Augsburg @ St. John's - St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN) - Bethel
7:00pm Hamline @ St. Olaf - Hamline
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas - Gustavus
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls - River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland - Finlandia
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest - MSOE
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt. - Stevens Point

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI) - Adrian
2:00pm Bethel @ Concordia (MN) - Bethel
3:05pm Finlandia @ Northland - Finlandia
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert - St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg - Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus - Gustavus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. - MSOE
7:15pm St. Olaf @ Hamline - Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout. - Stout
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt. - Superior

powerofyellowandblack
11-30-2009, 01:26 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel - UWRF

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI) - Adrian
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert - SNC
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire - UW-Stout
7:00pm Augsburg @ St. John's - SJU
7:00pm Bethel @ Concordia (MN) - Bethel
7:00pm Hamline @ St. Olaf - Hamline
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas - UST
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls - UWRF
7:05pm Finlandia @ Northland - Finlandia
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest - MSOE
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt. - UWS

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI) - Adrian
2:00pm Bethel @ Concordia (MN) - Bethel
3:05pm Finlandia @ Northland - Finlandia
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert - SNC
7:05pm St. John's @ Augsburg - Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus - GA
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E. - MSOE
7:15pm St. Olaf @ Hamline - Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout. - UW-Stout
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt. - UWS

SNChockey
11-30-2009, 03:20 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

*Rest of the picks to follow later in the week

bossman
11-30-2009, 04:06 PM
Tuesday, December 1
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

outlaw88
11-30-2009, 04:54 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel


The rest later.

LakerintheBrook
11-30-2009, 09:11 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Wormser-PointRC
11-30-2009, 10:06 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

oldguard
11-30-2009, 11:48 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Jacket_Maverick
11-30-2009, 11:52 PM
Tuesday, December 1:
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

jacketfan_2002
12-01-2009, 11:56 AM
Tuesday, December 1
7:00pm Wis-River Falls @ Bethel......Falls 3-2

Friday, December 4
3:00pm Adrian @ Concordia (WI)....................Adrian 9-0
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert............. SNC 2-1
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire............... Stout 3-2
7:00pm Augsburg @ St. John's...................... SJU 5-2
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)...................Bethel 2-1
7:00pm Hamline @ St. Olaf........................... Hamline 4-3
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas....... GAU 4-1
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls............ Falls 5-2
7:05pm Finlandia @ Northland........................ FU 4-1
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest............MSOE 2-1
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.......... UWS 4-3OT

Saturday, December 5
12:30pm Adrian @ Concordia (WI)................... Adrian 8-2
2:00pm Bethel @ Concordia (MN).................... Bethel 3-1
3:05pm Finlandia @ Northland......................... FU 4-3
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert.............. SNC 2-1
7:05pm St. John's @ Augsburg........................ SJU 5-3
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus......... GAU 4-3OT
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.............. MSOE 1-0
7:15pm St. Olaf @ Hamline............................. STO 3-2
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.................. Stout 4-2ENG
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt............ UWS 5-2

jabber811
12-01-2009, 04:38 PM
Tuesday, December 1:

7:00pm Wis-River Falls @ Bethel

Friday, December 4:

3:00pm Adrian @ Concordia (WI)
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:00pm Wis-Stout @ Wis-Eau Claire
7:00pm Augsburg @ St. John's
7:00pm Bethel @ Concordia (MN)
7:00pm Hamline @ St. Olaf
7:00pm Gustavus Adolphus @ St. Thomas
7:05pm Saint Mary's @ Wis-River Falls
7:05pm Finlandia @ Northland
7:05pm Milwaukee S. E. @ Lake Forest
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.

Saturday, December 5:

12:30pm Adrian @ Concordia (WI)
2:00pm Bethel @ Concordia (MN)
3:05pm Finlandia @ Northland
7:00pm St. Scholastica @ St. Norbert
7:05pm St. John's @ Augsburg
7:05pm St. Thomas @ Gustavus Adolphus
7:05pm Lake Forest @ Milwaukee S. E.
7:15pm St. Olaf @ Hamline
7:30pm Wis-Eau Claire@ Wis-Stout.
7:30pm Wis-Superior @ Wis-Stevens Pt.