PDA

View Full Version : 2013-2014 MIACWIACNCHA Pick'Em Week 11 (January 24th-30th)



StoutHockeyFan44
01-21-2014, 09:03 PM
This years rules are as follows:

Each week Norm1909 or myself (Stouthockeyfan44) will post the pick sheet for the week. Each picker will make their picks by highlighting their picks in BOLD. Although we don't need pickers guess of score we are always interested to see what you think.

We will go with the suggestion of the week starting on FRIDAY and going until Thursday. I will also do my best to get the Pick sheet in a week in advance to allow ample time for picks to be submitted.

If you are picking a TIE please highlight BOTH TEAMS in BOLD

Scoring:

Please highlight Picks in BOLD

2 points for a win
1 point for a tie
0 points for a loss
4 points for correctly picked TIE Please highlight both teams in BOLD

Please note that Week 3 will be the LAST week to join the Pick'em to be considered for the Annual Championship, everyone is still encouraged to make their predictions, itís still a great chance to show off those psychic skills.

NC=Non-Conference
NH=NCHA
MI=MIAC
WI=WIAC


All times are Eastern - picks/edits must occur prior to game time.

Friday, January 24th
7pm Finlandia @ Adrian NH
8pm St. Olaf @ Bethel MI
8pm Augsburg @ Concordia MN MI
8pm St. Scholastica @ Lawrence NH
8pm Northland @ Marian NH
8pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Concordia WI NC
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
830pm Hamline @ St. Thomas MI

Saturday, January 25th
3pm Augsburg @ Concordia MN MI
3pm Finlandia @ Adrian NH
5pm St. Scholastica @ Lawrence NH
5pm Northland @ Marian NH
8pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI
8pm St. Norbert @ Milwaukee S. E. NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Lake Forest NC
805pm St. Thomas @ Hamline MI
830pm Bethel @ St. Olaf MI
830pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th
7pm Adrian @ US Under 18 Team NC

Standings After Week 10:

Will Go Here

StoutHockeyFan44
01-21-2014, 09:13 PM
Friday, January 24th
7pm Finlandia @ Adrian NH
8pm St. Olaf @ Bethel MI
8pm Augsburg @ Concordia MN MI
8pm St. Scholastica @ Lawrence NH
8pm Northland @ Marian NH
8pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Concordia WI NC
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
830pm Hamline @ St. Thomas MI

Saturday, January 25th
3pm Augsburg @ Concordia MN MI
3pm Finlandia @ Adrian NH
5pm St. Scholastica @ Lawrence NH
5pm Northland @ Marian NH
8pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI
8pm St. Norbert @ Milwaukee S. E. NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Lake Forest NC
805pm St. Thomas @ Hamline MI
830pm Bethel @ St. Olaf MI
830pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th
7pm Adrian @ US Under 18 Team NC

jabber811
01-21-2014, 09:14 PM
Friday, January 24th

7pm Finlandia @ Adrian
8pm St. Olaf @ Bethel
8pm Augsburg @ Concordia-MN
8pm St. Scholastica @ Lawrence
8pm Northland @ Marian
8pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point
8pm Amherst @ Concordia-WI
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus
830pm Hamline @ St. Thomas

Saturday, January 25th

3pm Augsburg @ Concordia MN
3pm Finlandia @ Adrian
5pm St. Scholastica @ Lawrence
5pm Northland @ Marian
8pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's
8pm St. Norbert @ Milwaukee S. E.
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point
8pm Amherst @ Lake Forest NC
805pm St. Thomas @ Hamline
830pm Bethel @ St. Olaf
830pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th

7pm Adrian @ US Under 18 Team

pepperbrooks
01-22-2014, 01:07 PM
Friday, January 24th
7pm Finlandia @ Adrian NH
8pm St. Olaf @ Bethel MI
8pm Augsburg @ Concordia MN MI
8pm St. Scholastica @ Lawrence NH
8pm Northland @ Marian NH
8pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Concordia WI NC
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
830pm Hamline @ St. Thomas MI

Saturday, January 25th
3pm Augsburg @ Concordia MN MI
3pm Finlandia @ Adrian NH
5pm St. Scholastica @ Lawrence NH
5pm Northland @ Marian NH
8pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI
8pm St. Norbert @ Milwaukee S. E. NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Lake Forest NC
805pm St. Thomas @ Hamline MI
830pm Bethel @ St. Olaf MI
830pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th
7pm Adrian @ US Under 18 Team NC

97osu
01-22-2014, 06:01 PM
Friday, January 24th
7pm Finlandia @ Adrian NH
8pm St. Olaf @ Bethel MI
8pm Augsburg @ Concordia MN MI
8pm St. Scholastica @ Lawrence NH
8pm Northland @ Marian NH
8pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Concordia WI NC
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
830pm Hamline @ St. Thomas MI

Saturday, January 25th
3pm Augsburg @ Concordia MN MI
3pm Finlandia @ Adrian NH
5pm St. Scholastica @ Lawrence NH
5pm Northland @ Marian NH
8pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI
8pm St. Norbert @ Milwaukee S. E. NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Lake Forest NC
805pm St. Thomas @ Hamline MI
830pm Bethel @ St. Olaf MI
830pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th
7pm Adrian @ US Under 18 Team NC

NorthernLite
01-23-2014, 12:08 PM
Friday, January 24th
7pm Finlandia @ Adrian NH
8pm St. Olaf @ Bethel MI
8pm Augsburg @ Concordia MN MI
8pm St. Scholastica @ Lawrence NH
8pm Northland @ Marian NH
8pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Concordia WI NC
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
830pm Hamline @ St. Thomas MI

Saturday, January 25th
3pm Augsburg @ Concordia MN MI
3pm Finlandia @ Adrian NH
5pm St. Scholastica @ Lawrence NH
5pm Northland @ Marian NH
8pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI
8pm St. Norbert @ Milwaukee S. E. NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI TIE
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Lake Forest NC
805pm St. Thomas @ Hamline MI
830pm Bethel @ St. Olaf MI
830pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th
7pm Adrian @ US Under 18 Team NC

LakerFan11
01-23-2014, 07:32 PM
Friday, January 24th
7pm Finlandia @ Adrian NH
8pm St. Olaf @ Bethel MI
8pm Augsburg @ Concordia MN MI
8pm St. Scholastica @ Lawrence NH
8pm Northland @ Marian NH
8pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Concordia WI NC
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
830pm Hamline @ St. Thomas MI

Saturday, January 25th
3pm Augsburg @ Concordia MN MI
3pm Finlandia @ Adrian NH
5pm St. Scholastica @ Lawrence NH
5pm Northland @ Marian NH
8pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI
8pm St. Norbert @ Milwaukee S. E. NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Lake Forest NC
805pm St. Thomas @ Hamline MI
830pm Bethel @ St. Olaf MI
830pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th
7pm Adrian @ US Under 18 Team NC

norm1909
01-24-2014, 02:07 PM
Friday, January 24th

7:00pm Finlandia @ Adrian NH
8:00pm St. Olaf @ Bethel MI
8:00pm Augsburg @ Concordia MN MI
8:00pm St. Scholastica @ Lawrence NH
8:00pm Northland @ Marian NH
8:00pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert NH
8:00pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8:00pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8:00pm Amherst @ Concordia WI NC
8:05pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
8:30pm Hamline @ St. Thomas MI

Saturday, January 25th

3:00pm Augsburg @ Concordia MN MI
3:00pm Finlandia @ Adrian NH
5:00pm St. Scholastica @ Lawrence NH
5:00pm Northland @ Marian NH
8:00pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI
8:00pm St. Norbert @ Milwaukee S. E. NH
8:00pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8:00pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8:00pm Amherst @ Lake Forest NC
8:05pm St. Thomas @ Hamline MI
8:30pm Bethel @ St. Olaf MI
8:30pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th

7:00pm Adrian @ US Under 18 Team NC

UCBadger
01-24-2014, 02:28 PM
Friday, January 24th
7pm Finlandia @ Adrian NH
8pm St. Olaf @ Bethel MI
8pm Augsburg @ Concordia MN MI
8pm St. Scholastica @ Lawrence NH
8pm Northland @ Marian NH
8pm Milwaukee S. E. @ St. Norbert NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Concordia WI NC
805pm St. Mary's @ Gustavus Adolphus MI
830pm Hamline @ St. Thomas MI

Saturday, January 25th
3pm Augsburg @ Concordia MN MI
3pm Finlandia @ Adrian NH
5pm St. Scholastica @ Lawrence NH
5pm Northland @ Marian NH
8pm Gustavus Adolphus @ St. Mary's MI
8pm St. Norbert @ Milwaukee S. E. NH
8pm UW-River Falls @ UW-Eau Claire WI
8pm UW-Superior @ UW-Stevens Point WI
8pm Amherst @ Lake Forest NC
805pm St. Thomas @ Hamline MI
830pm Bethel @ St. Olaf MI
830pm St. John's @ UW-Stout NC

Tuesday, January 28th
7pm Adrian @ US Under 18 Team NC

StoutHockeyFan44
01-26-2014, 06:48 PM
Standings after Week 10

LakerFan11 291
97osu 289
NorthernLite 283
pepperbrooks 281
Stouthockeyfan44 281
norm1909 273
UCBadger 263
NUProf 260
oldguard 252
jabber811 223
PburgHockey 175